Prečo tepelné čerpadlo pre bazén

Čo je to tepelné čerpadlo pre bazén a prečo tepelné čerpadlo pre bazén?

Lebo ak sa chceme kúpať v prijemnej teplej vode potrebujeme na to aspoň 28 stupňovú vodu v bazéne. Nastáva teda otázka: ako najlepšie ohrievať vodu v bazéne?

Skoršie solárne panely vystriedal nový hit – tepelné čerpadlá. Ich výhodou sú značné energetické úspory, možnosť riadiť rýchlosť pridávania tepla a vysoká účinnosť ohrevu. Na rozdiel od solárnych panelov tu tiež nie ste odkázaní na slnečné dni – bazén si môžete prikúriť prakticky kedykoľvek, solárne panely fungujú len keď svieti slnko.


AKO TEPELNÉ ČERPADLÁ FUNGUJÚ?

Využívajú tepelnú energiu z okolitého vzduchu a pomocou výmenníka ohrievajú bazénovú vodu. Tepelné čerpadlo spotrebuje menej ako 20% energie klasického tepelného ohrievača, a napriek tomu z každého vloženého kW elektrickej energie získate priemerne 7 kW vykurovacieho výkonu. Tepelné čerpadlá fungujú pri teplotách nad nulou, zvyčajne až pri 7 ° C. Najlepší výkon s nimi dosiahnete pri teplotách nad 15 ° C.
Ako vybrať správne tepelné čerpadlo?

Najdôležitejšie je samozrejme veľkosť bazéna. Pokiaľ sa ale veľkosť vášho bazéna blíži limitu čerpadla a vy preferujete naozaj teplú vodu na kúpanie, doporučujeme radšej zvoliť o niečo silnejší tepelné čerpadlo. Dôležitý je tiež vykurovací faktor (teda pomer výkonu a príkonu). Ak napríklad do zariadenia vložíte 1 kW energie a voda sa ohrieva energiou 5 kW, hovoríme o vykurovacom faktora 5.

Je tepelné čerpadlo hlučné?

Nemusíte sa báť, jeho hlučnosť dosahuje asi úrovne klimatizácia, teda približne okolo 60 decibelov (pri výkone od 11 kW).

Osádzame tepelné čerpadlo.

Pred zapojením tepelného čerpadla elektrikárom, je nutné mať splnené dva základné body prípravy – tými je to príprava tzv. Bypassu v boxe pri bazéne alebo strojovni príslušenstva a tiež príprava stavebné.

Ak kupujete bazén a investíciu do tepelného čerpadla plánujete až v budúcnosti, doporučujeme nechať si od nás vytvoriť tzv. Bypass (sústava ventilov a rúrok), na ktoré sa potom čerpadlo jednoducho napojí. Investície do inštalačného materiálu sa môže pohybovať v rozmedzí 60 – 100 Eur, ale oplatí sa.

Pre usadenie zariadenia je nevyhnutný spevnenie podklad, napr. Dlažba alebo nízky múrik. K nemu potom musí z boxu viesť potrubia od bypassu, na ktoré potom bazénový technik zariadenie zapojí. Spomínané potrubie by v ideálnom prípade malo byť vedené až k miestu, kde čerpadlo bude. Niektoré bazénovej firmy vám môžu prípravu potrubia vyviesť len u boxu a nie až k miestu, kde bude zariadenie v budúcnosti usadené. V tom prípade záleží, ako hlboko sú rúry v krajine vedenej, aby sa mohli odkryť.

Tepelné čerpadlo pre bazén

NA ČO SI DAŤ POZOR PRI ELEKTROINŠTALÁCIÍ ČERPADLA?

Elektroinštaláciu vykonáva elektrikár. Najlepšie je obstaranie tzv. Špinavé zásuvky pre tepelné čerpadlo aj filtračný set zároveň. Niektoré čerpadlá majú spínanie vlastné a musí sa dať veľký pozor, aby zapínanie oboch zariadení bola nastavená v rovnaký čas. Naše čerpadlá sú synchronizované s filtráciou a teda odpadá akákoľvek nezrovnalosť medzi spustením čerpadla a tepelného čerpadla.

Kam tepelné čerpadlo umiestniť?

Odporúčame čo najbližšie bazénovej technológie. Platí pravidlo, že čím dlhší vedenie, tým nižší tepelný výkon. Pre optimálny výkon je tiež dobré inštalovať čerpadlo na slnečné miesto. Sací otvor by mal mať okolo seba 30 cm priestor (z praxe vieme, že stačí aj 10 cm, ale doporučujeme 30). Výdychový otvor musí mať minimálne 3 m voľný priestor, aby nenarážal o predmety. Do zariadenia by tiež nemalo pršať a odporúčame ho umiestniť ďalej od rastlín. Nedávajte ho priamo na trávu, odporúčame radšej zvoliť spevnenú plochu. Teleso čerpadla musí byť umiestnené pod strieškou, aby na neho nepršalo.

Pozrite si našu ponuku tepelných čerpadiel Fairland. Pre radu alebo informáciu o tepelných čerpadlách kontaktujte odborníkov na www.BazenoveSialenstvo.sk